2019 REGIONAL FINAL RESULTS

The following teams are invited to participate in the Opti-MINDS State Final at Curtin University on Saturday September 21.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Guildford Grammar Preparatory School 1

Lake Joondalup Baptist College 1

Tapping Primary School 1

Riverlands Montessori School 1

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 1

Lake Joondalup Baptist College 4

Iona Presentation College 1

John XXIII College 1

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 4

Deanmore Primary School 4

Frederick Irwin Anglican School 1

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 2

Helena College 3

Balcatta Senior High School 2

Div 3 - Secondary

Duncraig Senior High School 2

Duncraig Senior High School 3

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 2

Chrysalis Montessori School 1

John Bosco College Team 3

Bicton Primary School 2

Div 2 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 5

Helena College 2

Greenwood College 2

Div 3 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 6

2019 REGIONAL HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Kingsway Christian College 3

John Wollaston Anglican Community School 1

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Sacred Heart School 1

Our Lady of Mt Carmel Primary School 2

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Moerlina School 1

Our Lady of Fatima Primary School 2

St Bernadette’s Catholic Primary School 1

Attadale Primary School 2

Christmas Island DHS 1

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 4

Iona Presentation College 2

The Alec Pascoe Spirit of Opti-MINDS

St Anthony’s Team 1

Creativity Award

Chrysalis Montessori 4

Facilitator of the Year

Barbara Stone Good Shepherd Catholic Primary School

2018 AUSTRALIAN FINAL RESULTS

The following teams were awarded 1st Place at the 2018 Opti-MINDS Australian Final at The University of Queensland in October.


LANGUAGE LITERATURE

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 7

SOCIAL SCIENCES

Div 2 - Secondary

Greenwood College 1

2018 STATE FINAL RESULTS

The following teams will travel to Brisbane to compete in the Australian Final at the University of Queensland on October 13 and 14.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Methodist Ladies College 2

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 7

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 1

Div 2 - Secondary

Helena College 4

Div 3 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 6

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3

Div 2 - Secondary

Greenwood College 1

Div 3 - Secondary

Kolbe Catholic College 4

2018 REGIONAL FINAL RESULTS

The following teams are invited to participate in the Opti-MINDS State Final at Curtin University on Saturday September 15.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 2

Chrysalis Montessori School 3

Tapping Primary School 2

Methodist Ladies College 2

Div 2 - Secondary

Kolbe Catholic College 7

Iona Presentation College 1

St Brigid’s College Lesmurdie 3

Lake Joondalup Baptist College 3

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 1

Frederick Irwin Anglican School 4

Chrysalis Montessori School 4

Div 2 - Secondary

Duncraig SHS 4

Helena College 3

Helena College 4

Mercedes College 2

Div 3 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 6

Duncraig SHS 5

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3

Bicton Primary School 2

Iona Presentation College Junior School 2

Div 2 - Secondary

Greenwood SHS 1

Greenwood SHS 2

St Brigid’s College 1

Lake Joondalup Baptist College 5

Div 3 - Secondary

Kolbe Catholic College 4

Hedland SHS 1

Mercedes College 1

2018 REGIONAL HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 2

Div 2 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 4

John XXIII College 1

Hedland SHS 2

Hedland SHS 3

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 5

Helena College 1

Guildford Grammar School 2

Div 2 - Secondary

Duncraig SHS 1

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Christmas Island DHS Team 1

East Hamilton Hill Primary 1

Div 2 - Secondary

Iona Presentation College 3

The Alec Pascoe Spirit of Opti-MINDS

Deanmore Primary School Team 3

Creativity Award

Duncraig SHS Team 5 (Div 2)

Facilitator of the Year

Vanessa Fairhead Tapping Primary School

2017 AUSTRALIAN FINAL RESULTS

The following s were awarded the Spirit of Opti-MINDS Award at the University of Queensland.


SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 1

Div 2 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 6

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 2

2017 STATE FINAL RESULTS

The following s won their respective disciplines and divisions and will represent Western Australia at the Opti-MINDS Australian Final in Queensland in October. The Australian Final will be held at The University of Queensland on October 14 and 15.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Guildford Grammar Preparatory School 3

Div 2 - Secondary

Kolbe College 2

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 1

Div 2 - Secondary

Lake Joondalup Baptist College 6

Div 3 - Secondary

St Brigid’s College 1

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 2

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 3

2017 STATE HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 1

Tapping Primary School 1

Methodist Ladies College 1


Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 3

Iona Presentation College 1

Lake Joondalup Baptist College 5

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

St Brigid’s College 6

Helena College 4

Chrysalis Montessori School 3

Div 2 - Secondary

Helena College 3

Lake Joondalup Baptist College 3

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Guildford Grammar Preparatory School 1

Methodist Ladies College 4

Div 2 - Secondary

Hedland Senior High School 4

St Brigid's College 5

Lake Joondalup Baptist College 4

Div 3 - Secondary

Mercedes College 1

2017 REGIONAL FINAL RESULTS

The following s are invited to participate in the Opti-MINDS State Final at Curtin University on Saturday September 16.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 1

Guildford Grammar Preparatory School 3

Tapping Primary School 1

Methodist Ladies College 1


Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 3

Iona Presentation College 1

Lake Joondalup Baptist College 5

Kolbe College 2

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 1

St Brigid’s College 6

Helena College 4

Chrysalis Montessori School 3

Div 2 - Secondary

Helena College 3

Lake Joondalup Baptist College 3

Lake Joondalup Baptist College 6

Div 3 - Secondary

St Brigid’s College 1

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 2

Guildford Grammar Preparatory School 1

Methodist Ladies College 4

Div 2 - Secondary

Hedland Senior High School 4

St Brigid's College 3

St Brigid's College 5

Lake Joondalup Baptist College 4

Div 3 - Secondary

Mercedes College 1

2017 REGIONAL HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Dalkeith Primary School Team1

Div 2 - Secondary

Kolbe College 4

Living Waters Lutheran College 5

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Lake Joondalup Baptist College 2

Deanmore Primary School 4

Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 1

Helena College Team 2

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Sacred Heart Mundaring 1

Christmas Island DHS 1

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 2

Iona Presentation College 2

The Alec Pascoe Spirit of Opti-MINDS Award

Bicton Primary 1

Creativity Award

Mercedes College 1

2016 AUSTRALIAN FINAL RESULTS


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3
Australian Honours

Div 2 - Secondary

Kolbe College 4
Australian Honours

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Helena College 2
Australian Honours

Div 2 - Secondary

Helena College 3
Australian Honours

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 1
First Place (Australian Champion)

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 2
Australian Honours

2016 STATE FINAL RESULTS

The following s won their respective disciplines and divisions and will represent Western Australia at the Opti-MINDS Australian Final in Brisbane in October. The Australian Final will be held at The University of Queensland on October 15 and 16.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3

Div 2 - Secondary

Kolbe College 4

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Helena College 2

Div 2 - Secondary

Helena College 3

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 1

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 2

2016 STATE HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 1

Lake Joondalup Baptist College 1

Iona Presentation Primary School 2

Div 2 - Secondary

Living Waters Lutheran College 1

Helena College 6

Duncraig Senior High School 2

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 4

Lake Joondalup Baptist College 2

Iona Presentation Primary School 3

Chrysalis Montessori School 2

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 1

Lake Joondalup Baptist College 3

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 1

Guildford Grammar Preparatory School 1

Guildford Grammar Preparatory School 2

Div 2 - Secondary

Helena College 5

Lake Joondalup Baptist College 4

Duncraig Senior High School 6

2016 REGIONAL FINAL RESULTS

The following s are invited to participate in the Opti-MINDS State Final at Curtin University on Saturday September 17.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 1

Frederick Irwin Anglican School 3

Iona Presentation Primary School 2

Lake Joondalup Baptist College 1


Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 2

Helena College 6

Living Waters Lutheran College 1

Kolbe College 4

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 4

Lake Joondalup Baptist College 2

Helena College 2

Iona Presentation Primary School 3

Chrysalis Montessori School 2

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 1

Helena College 3

Lake Joondalup Baptist College 3

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 1

Guildford Grammar Preparatory School 1

Guildford Grammar Preparatory School 2

Div 2 - Secondary

Helena College 5

St Brigid's College 2

Lake Joondalup Baptist College 4

Duncraig Senior High School 6

2016 REGIONAL HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Christmas Island DHS 1

St Augustine’s Primary School 2

St Augustine’s Primary School 3

Div 2 - Secondary

Living Waters Lutheran College 3

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Tapping Primary School 2

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Methodist Ladies College 3

All Schools 1

East Hamilton Hill 1

The Alec Pascoe Spirit of Opti-MINDS Award

Swan Christian Junior School 2

Creativity Award

St Brigid’s College Lesmurdie 1

2015 AUSTRALIAN FINAL RESULTS


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 2
awarded HONOURS

Div 2 - Secondary

Australind Senior High School 1
awarded HONOURS

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Helena College Junior School 1
awarded FIRST PLACE

Div 2 - Secondary

St Brigid’s College 2
awarded HONOURS

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 3
awarded HONOURS

Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 2
awarded HONOURS

Div 3 - Secondary

Mercedes College 1
awarded HONOURS

2015 STATE FINAL RESULTS

The following s attended the Opti-MINDS Australian Final.


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary 2

Div 2 - Secondary

Australind Senior High School 1

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Helena College Junior School 1

Div 2 - Secondary

St Brigid’s College 2

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 3

Div 2 - Secondary

Duncraig Senior High School 2

Div 3 - Secondary

Mercedes College 1

2015 STATE HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3

Guildford Grammar Preparatory School 2

Tapping Primary School 1

Div 2 - Secondary

Mercedes College 2

Duncraig Senior High School 4

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 1

Frederick Irwin Anglican School 4

Iona Presentation Primary School 1

Leschenault Catholic Primary 3

Div 2 - Secondary

Australind SHS 2

St Brigid’s College 4

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Guildford Grammar Preparatory School 1

Lake Joondalup Baptist College 1

Div 2 - Secondary

St Brigid’s College 1

Helena College 1

2015 REGIONAL FINAL RESULTS

The following s were invited to participate in the Opti-MINDS State Final at Curtin University on Saturday September 19


LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 3

Guildford Grammar Preparatory School 2

Iona Presentation Primary School 2

Tapping Primary School 1


Div 2 - Secondary

Australind Senior High School 1

Duncraig Senior High School 4

Mercedes College 2

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Frederick Irwin Anglican School 4

Helena College Junior School 1

Iona Presentation Primary School 1

Chrysalis Montessori School 1

Leschenault Catholic Primary School 3

Div 2 - Secondary

Australind Senior High School 2

St Brigid's College 2

St Brigid's College 4

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Iona Presentation Primary School 3

Guildford Grammar Preparatory School 1

Lake Joondalup Baptist College 1

Christmas Island 1

Div 2 - Secondary

Helena College 1

St Brigid's College 1

Duncraig Senior High School 2

Div 3 - Secondary

Mercedes College 1

2015 REGIONAL HONOURS RECIPIENTS

LANGUAGE LITERATURE

Div 1 - Primary

Riverlands Montessori School 2

Casa Mia Montessori School 2

SCIENCE ENGINEERING

Div 1 - Primary

Chrysalis Montessori School 2

SOCIAL SCIENCES

Div 1 - Primary

Good Shepherd Catholic Primary School 1

Casa Mia Montessori School 1

Div 2 - Secondary

St Brigid's College 3

The Alec Pascoe Spirit of Opti-MINDS

Casa Mia Montessori School 2

Creativity Award

Helena College Junior School 1